AAAPowiększ tekst Mapa strony RSS

Aktualności

13 września 2017 09:00 | Aktualności

LZS ŚWIT Kamieńsk świętuje 80-lecie

 

 


W 1937 roku, czyli dokładnie 80 lat temu powstał jeden z najstarszych klubów w okręgu piotrkowskim - LZS „ŚWIT” KAMIEŃSK. W najbliższą sobotę, 16 września klub oficjalnie świętować będzie jubileusz 80-lecia. W programie: mecz 6 kolejki piotrkowskiej klasy okręgowej pomiędzy Świtem Kamieńsk, a Lechią II Tomaszów Mazowiecki (godz. 11.00). Początek oficjalnych uroczystości zaplanowano na godzinę 14.00. Po przemówieniach zaproszonych gości oraz wręczeniu odznaczeń zaplanowano poczęstunek, podczas którego będzie okazja wspomnień, rozmów z działaczami i zawodnikami byłymi i obecnymi, kibicami i sympatykami klubu.

LZS „ŚWIT” KAMIEŃSK został założony tuż przed II wojną światową. Mimo zakazu władz okupacyjnych wojna nie przerwała działalności klubu. Pod szyldem Świtu funkcjonowała nie tylko sekcja piłki nożnej. Przez pewien czas działały także m.in. sekcje lekkiej atletyki, siatkówki czy tenisa stołowego.

Wiele osób poświęciło zdrowie, czas oraz własne środki finansowe, aby klub mógł nieprzerwanie funkcjonować. Przez 80 lat w klubie trenowało setki dzieci i młodzieży. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że nie ma rodziny w Kamieńsku, w której przynajmniej jedna osoba nie grałaby w Świcie czy to w grupach trampkarzy, juniorów czy seniorów.

Klub w swojej historii miewał różne okresy. W pierwszych latach funkcjonowania organizowano zbiórki pieniędzy wśród mieszkańców, aby zakupić piłkę i buty oraz przygotować boisko do gry. Pierwsze stroje do klubu zakupione zostały na początku lat 50-tych po tym jak Świt wygrał ligę powiatową.

Pierwsze boisko znajdowało się na „Mokradłach”, kolejne w lesie na Wrzoskach na tzw. "zbójówce” gdzie później swoje mecze rozgrywał Cefol Wojciechów.

Z upływem czasu sytuacja w klubie stabilizowała się. Podobnie z bazą sportową. Do 1978 roku mecze rozgrywane były na popularnych „Dołach”. W 1978 roku powstał obiekt przy ulicy Sportowej -  stadion sportowy, którego patronem został olimpijczyk z Berlina 1936 r. mjr Antoni Maszewski. Stadion cały czas jest modernizowany, posiada m.in. wyremontowany budynek socjalny oraz trybuny z około 900 siedziskami.

Od 11 sezonów Świt Kamieńsk nieprzerwanie gra w piotrkowskiej klasie okręgowej zajmując w końcowej tabeli czołowe lokaty. Z klubem z Kamieńska przez pewien okres czasu byli związani sportowcy, którzy w swojej karierze grali w reprezentacji Polski czy w polskiej ekstraklasie, jak chociażby Sławomir Majak, Bogusław Saganowski, Wadim Rogowskoj, Artur Kowalski, Edward Cecot, Artur Lamch czy Robert Rogan. Dzisiejsza drużyna to mieszanka doświadczonych zawodników ze zdolną młodzieżą. Skład pierwszej drużyny praktycznie w całości opiera się na zawodnikach z terenu miasta i gminy Kamieńsk. Klub funkcjonuje dzięki dotacji otrzymywanej corocznie od Urząd Miasta i Gminy w Kamieńsku.

Zarząd oraz zawodnicy serdecznie zapraszają WSZYSTKICH, którzy na swojej drodze życiowej mieli przyjemność grać bądź działać na rzecz klubu do wspólnego świętowania jubileuszu 80-lecia LZS ŚWIT KAMIEŃSK.

 

Przeczytano: 1088 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

ESP(A)
ESP(B)
ESP(C)
ESP(D)
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Elektroniczny Dziennik Urzędowy
BIP